Przemoc i znęcanie się to sytuacje, której niestety wiele dzieci doświadczało i doświadcza w szkołach. Polegają one na znęcaniu się (fizycznym i/lub psychicznym) wobec osoby, która jest uważana za ofiarę. Na szczęście, poprzez potępienie tej sytuacji i udzielenie niezbędnej pomocy, można się z niej wydostać. Niestety może pozostać uszczerbek na psychice. W tym artykule wyjaśnimy jak przezwyciężyć konsekwencje takich działań.

1. Poproś o pomoc psychologiczną.

Niezbędnym krokiem w przezwyciężaniu skutków znęcania się jest zwrócenie się o profesjonalną pomoc. Po takim doświadczeniu, które mogło być bardzo traumatyczne, prawdopodobnie pojawią się następstwa, z którymi trzeba będzie sobie poradzić, niepewność, strach, itd.

Czasami trudno jest poradzić sobie z tym lub rozwiązać to samemu bez pomocy, ponieważ nie zawsze mamy do tego niezbędne narzędzia. Pomoc, o którą prosimy, powinna być dostosowana do naszego konkretnego przypadku i może obejmować pomoc psychologiczną, psychiatryczną lub medyczną.

2. Zaakceptuj to doświadczenie.

Kolejnym krokiem na drodze do przezwyciężenia następstw znęcania się jest zaakceptowanie sytuacji takiej, jaka jest. Nie oznacza to zapomnienia o tym, jak gdyby to nigdy się nie wydarzyło. Wręcz przeciwnie, oznacza to zaakceptowanie tego, co się z nami stało, co sprawiło, że się czujemy źle i że na szczęście sytuacja już się skończyła i nie musi się powtarzać.

Nie jest to proces łatwy ani krótki. Jest to droga, która może wymagać długiego okresu czasu. Wielokrotnie konieczne będzie udanie się do psychologa, który będzie nam towarzyszył podczas tego procesu. Przyjęcie tego doświadczenia pozwoli nam na opanowanie i stawienie czoła wywołanym emocjom i konsekwencjom, na dalsze postępy i zdobycie ważnej życiowej wiedzy.

3. Nigdy nie kwestionuj tego, że to nie twoja wina.

Powszechne jest poczucie winy po doświadczeniu znęcania się. Fakt, że jest to powszechne uczucie nie oznacza, że jest zdrowe, realistyczne lub logiczne. Innymi słowy, wina że padliśmy ofiarą znęcania się nigdy nie jest nasza, nawet jeśli nasza świadomość chce, abyśmy wierzyli inaczej. Dlatego musimy być świadomi, że wina jest zawsze po stronie agresora, a posiadanie tych negatywnych myśli może wyrządzić nam wiele szkody. Musimy więc być świadomi tego aspektu i nie czuć się winni.