Matematyka zapewnia szereg bardzo przydatnych korzyści dla naszego umysłu, ponieważ rozwija zdolność rozumowania, pomaga nam rozwijać myślenie analityczne, przyspiesza nasz umysł, generuje praktyczność, a jej zastosowanie może być również stosowane na co dzień.

Wielu uczniów uważa jednak, że matematyka jest nudna, abstrakcyjna, nietwórcza, złożona i bardzo trudna do zrozumienia. Jakie są największe zalety matematyki?

Matematyka rozwija myślenie analityczne.

To właśnie robimy przy rozwiązywaniu problemu matematycznego: zbieramy dane, rozkładamy je, obserwujemy relacje między nimi. Jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć matematykę i dojść do logicznych rozwiązań, możemy przygotować nasze umysły, gdy mamy prawdziwe problemy.

Co zrobić gdy dziecko nie chce iść do szkoły?

Myślenie analityczne rozwija zdolność do badania i poznawania prawdy o otaczającym nas świecie. Istnieją fakty których staramy się szukać, które są oparte na dowodach, a nie na emocjach. Jest to myślenie, które pozwala nam być świadomym błędów, zarówno własnych, jak i innych, oszustw i manipulacji. Jest to możliwe, ponieważ matematyka pozwala nam rozumować w sposób jasny i logiczny, biorąc pod uwagę rzeczywiste i możliwe do sprawdzenia dane.

Matematyka promuje zdolność do myślenia – aby znaleźć rozwiązania, trzeba myśleć spójnie, a w przypadku problemów matematycznych istnieje duża różnorodność rozwiązań. Tak, aby każdy uczeń wypracował sobie konkretny sposób rozwiązywania problemów, testując umiejętność rozumowania i praktykowania z każdym problemem, który próbuje rozwiązać.